Arpa Radar Similatörü

Proje Detayları

  • Alan: Denizcilik/Güverte Alanı
  • Yazılım: Transas

Arpa radar sistemi geminin en önemli tertibatlarından biridir. Gemilerin rotalarını belirlemeden seyir esnasındaki güvenli sürüşe kadar kaptanlara yardımcı olmaktadır.Similatörlerimizin tümü sertifikasyonlara uygun olup yeterlilik denetimlerinde olumlu sonuçlanmaktadır.

Belgelendirme

ECDIS ARPA/RADAR ekranı gerçek cihazları simüle edecek, IMO gereklerini karşılayacaktır. Köprüüstü modern renkli tarayıcı tipinde ve seyir fonksiyonlarını içerecektir.

Sistem

Radar X/S bantlarında çalışma, Pruva veya kuzey doğrultusunda nispi hareket, Gerçek hareket ve ARPA fonksiyonlarında kullanılacak özellikleri taşıyacaktır.

Eğitmen

Eğitici ünitesi, kullanıcı öğretmene senaryodan önce ve senaryo uygulama esnasında aşağıdaki olayları seçebilme ve kontrol edebilme esnekliğini verebilecek özellikte olacaktır

Veritabanı

Veritabanı yönetim sistemi, eğitmene, yeni senaryolar yaratma, hazır bir senaryo için veri düzenleme özelliğine sahip olacaktır.

Hareket Kabiliyeti

Görüntü sistemi, görüntüyü 360 derece yatay olarak çevrilebilecek, görüntünün dikey görünüşünü aşağı ve yukarı değiştirebilecek, görüntüyü sanal pruva istikametinden köprü kırlangıçlarına kadar çevirme kapasitesine sahip olacaktır.

Görüntü Sistemi

Görüntü sistemi, eğitim amaçlarına uygun olarak alacakaranlık, gece ve gündüz koşullarını sağlayacaktır. Hava olaylarında da yağmur boyutlarına göre radar sıklığı ayarlanıp öğrencinin radarı etkin kullanabilme kabiliyeti kazandıracaktır.